11 yaşındaki Arnav Sharma, IQ testinde Einstein ve Hawking’i geçti

İngiltere’de bir çocuk daha Albert Einstein ve Stephen Hawking gibi dehaları IQ sıralamasında geride bıraktı. 11 yaşındaki Hint asıllı İngiliz vatandaşı Arnav Sharma, Mensa IQ testinde ulaşılabilecek en yüksek derece olan 162 skorunu elde etti. Geçen sene 12 yaşındaki Hint asıllı İngiltere vatandaşı Rajgauri Pawar adlı kız da testte 162 skorunu almıştı.

İngiltere’de yaşayan 11 yaşındaki Arnav Sharma, dünyanın en prestijli IQ testlerinden biri olan Mensa’da 162 puan alarak, aynı testte 160 puan alan Almanya doğumlu teorik fizikçi Albert Einstein ve İngiliz fizikçi ve astronom Stephen Hawking gibi dünyanın en parlak beyinlerini geçmeyi başardı.

Hiç Hazırlık Yapmadı

İngiltere’nin Reading bölgesinde yaşayan Sharma, birkaç hafta önce girdiği teste hiç hazırlık yapmadığını ve daha önce hiçbir şekilde benzer bir teste girmediğini de belirtti. The Independent’a konuşan Sharma “Mensa oldukça zor bir test ve insanların çoğunun testi geçmesi beklenmiyor” dedi.

Özellikle sözel muhakeme yeteneğini ölçen testte aldığı sonuç Sharma’yı IQ sıralamasına göre ülkedeki yüzde 1’lik kesimin de en başına getirdi.

Sınavın yaklaşık 2 buçuk saat sürdüğünü belirten Sharma “Sınavda 7-8 kişi vardı. Birkaçı çocuktu ancak gerisi yetişkinlerden oluşuyordu. Sınava hiç hazırlık yapmamıştım ancak endişeli de değildim. Ailem için bu sürpriz oldu ancak sonucu söylediğimde çok sevindiler” diye konuştu.

Matematik Yeteneğini Annesi Fark Etti

Arnav’ın annesi Meesha Dhamija Sharma, Arnav bebekken onun büyükannesinin kendisine Arnav’ın ileride ‘çalışmalarında çok başarılı olacağını’ söylediğini ancak o dönem bu yoruma güvenemediğini ancak şimdi büyükannenin haklı çıktığını söyledi.

Anne Sharma, oğlunun matematik yeteneğini 2,5 yaşında iken fark ettiğini belirterek “100’den fazla sayıları hesaplayabiliyordu. O zaman öğretmeyi bıraktım çünkü sayılarının sonu yoktu” dedi.

Müzik ve Dansla da İlgileniyor

Gelecekte adını sıkça duyacağımız Arnav, Albert Einstein ve Stephen Hawking gibi bilim insanlarını IQ yüzdesi olarak geride bıraktı ancak; başarı salt zeka ile elde edilmiyor. Arnav’ın tek yeteneği matematik değil. Kod yazma, badminton, piyano, yüzme ve dansla da ilgileniyor. Ayrıca tüm ülkelerin başkentlerini sayabiliyor. Çok yönlü ve iyi bir eğitim ile beraber çalışma disiplini Arnav’ın gelecekte de adından söz ettirmesini sağlayacaktır.

 

MENSA:

Üstün Zekalı/Yetenekli bireylerin ülkenin gelişimine katkıda bulunmasını arttıracak ve birbirleriyle iletişimlerini sağlayacak bir örgütlenme ihtiyacı bulunduğu bilinmektedir. Bu örgütlenmeyi sağlayacak yapılanma uluslararası MENSA topluluğu ile başlamıştır. “Uluslararası Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Topluluğu” olarak bilinen Mensa, 1946 yılında ilk olarak İngiltere’de kurulmuştur. Kurumun misyonu ‘İnsan zekasını, insanlığın yararı için tespit etmek ve geliştirmek’. Kurumun şu anda 20 bin üyesi bulunuyor ve bunlardan sadece 1500’ü 18 yaş altında. Mensa, Latincede masa anlamına gelmektedir. Yani bireylerin ırk, renk, milliyet, yaş, politik görüş, eğitim ve toplumsal durumlarının önemsiz olduğu bir yuvarlak masa topluluğudur. Mensa üyesi olmak için, kabul edilen bir IQ testi uygulamasından en üst %2’lik dilime girilmesi gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*