3 boyutlu oyun hafızaya daha faydalı

Nörobilim Akademik Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada 3 boyutlu oyunları oynayanlar 2 boyutlulara göre hafıza testlerinde daha iyi bir performans sergiledi.

Noel ve yılbaşı dönemlerinde çocukların en çok istedikleri hediyelerin başında video ve bilgisayar oyunları geliyor.

Pek çok bilim insanı, aileler ve eğitimciler büyük ölçüde bu oyunların çocukların gelişiminde etkisinin az olduğunu söylerken, bazı psikologlar ve bilişsel bilimler uzmanları bunun tersini söylemeye başladı.

Hızlı hareket eden bilgisayar ve video oyunlarının etkilerini ölçen uzmanlar, bunların beyni çalıştırıp güçlendirdiğini, zekayı gülnedirdiğini ve başka alanlarda da uygulanabilecek bir refleks hızlandırmasını sağlayabileceğini savunuyorlar.

Birinci şahıs nişancı’ olarak adlandırılan oyunlar, kullanıcıların, düşmanın her an, her yerden çıkabileceği şüphesiyle, sürekli tetikte ve karşı cevap vermeye hazır olarak beklemesini gerektiriyor.

Son zamanlarda, 3 boyutlu oyunların çoğalmasıyla da kullanıcılara sanal dünyanın kapıları açılıyor.

Nörobilim Akademik Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, 3 boyutlu oyunları oynayanların, zorlu tanımlama testlerinde daha başarılı oldukları sonucuna varılmış. Oyunların aynı zamanda, bu kişilerin beyinlerinin hafıza merkezi olan hipokampus bölgesini güçlendirdiği ortaya çıkmış.

3 boyutlu oyunları oynayanlar, 2 boyutlu oyunları oynayanlara nazaran hafıza testlerinde daha iyi bir performans sergilemiş.

Araştırmacılar, gelecekte video ve bilgisayar oyunlarının, yaşlıların beyinlerini güçlendirmede işe yarıp-yaramayacağını belirlemek istiyor.

Kaynak: Amerika’nın Sesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*