Minecraft üzerinden kod yazma eğitimi

Microsoft – Code.org ortaklığında başlatılan eğitimler ile Minecraft üzerinden kod yazmayı öğrenebilirsiniz.

Kısa zaman önce Star Wars temalı eğitim dersleri başlatan Code.org, şimdi de Minecraft’ın yapımcısı Mojang’ı satın alan Microsoft ile işbirliği sağlayarak Minecraft üzerinden kodlama eğitimlerine başlıyor.

Minecraft temalı yeni programlama eğitimi ile bilgisayar bilimini daha fazla kişiye ulaştırmayı planlayan Code.org, bu proje ile aynı zamanda sektörde az sayıda yer alan kadınların da ilgisini çekmeyi düşünüyor. Bu bağlamda daha önceden başlatılan “Hour of Code” eğitimleri de bugüne kadar Barack Obama dahil toplamda 137,928,359 kişi tarafından kullanılmış durumda.

Hour of Code projesinin bir parçası olarak başlatılan Minecraft temalı eğitimler de bu bağlamda kod yazmayı eğlenceli hale getiren bir yapıya sahip. Örneğin standart bir Minecraft karakteri kullanılarak başlatılan eğitimler, karakteri sağa, sola, ileriye gitme gibi hareketler ile devam ediyor ve kişilerin çok basit bir yapıdan daha karmaşık bir yapıya doğru yavaş yavaş ilerlemesini sağlıyor.

Bir puzzle gibi eklenebilen komutlar, her adımda daha da zorlaşıyor ve her bir görevin tamamlanmasının ardından karaktere verilen komutların kod kısmı görüntülenebiliyor. Bu sayede hikayeleştirilmiş eğitimde bir bulmaca çözer gibi kod yazan kişiler, JavaScript’i eğlenceli bir yoldan öğrenmeye başlıyor.

Küçük-büyük herkese hitap eden Minecraft temalı eğitimlere başlayarak kodlama dünyasına giriş yapmak için https://studio.code.org/s/mc/stage/1/puzzle/1 bağlantısını kullanabilirsiniz.

50,000 öğrenci ve eğitimciyle birlikte bir süredir testleri sürdürülen Minecraft’ın eğitim sürümü Minecraft: Education Edition, tam sürümüyle gelen yeni özellikler sayesinde öğrencilere ve öğretmenlere bir oyundan fazlasını sunuyor.

Oyundaki Classroom Mode (Sınıf Modu) ile öğretmenler Minecraft dünyasının ayarlarını değiştirebiliyor, öğrenciler ile iletişime ve etkileşime geçebiliyor, onlara item (eşya) verebiliyor. Bu mod üzerinden öğretmenlere oyunun tüm yönetimini kontrol edebilecekleri merkezi bir arayüz de sunuluyor. Oyunda ayrıca dünya zamanını gösteren bir saat de bulunuyor. Böylece öğrencilere verilecek olan eğitim planlı bir şekilde yürütülebiliyor.

Edition oyununa yeni başlayanlar ayrıca www.education.minecraft.net  adresi üzerinden çeşitli ipuçlarına, ders planlarına ve diğer kaynaklara ulaşabiliyor.

KAYNAK: Microsoft

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*