Okul öncesi Akıl ve Zeka Oyunları

Çocuklar için kaç yaşında olurlarsa olsunlar eğitim yöntemlerinin olmazsa olmazı oyunlardır. Ailece oynanan oyunlar, çocukların akranlarıyla oynayabileceği oyunlar ve oyuncaklar çocuklarda bilişsel gelişim, fiziksel gelişim, dil gelişimi, dikkat gelişimi, sosyal ve duygusal gelişim sağlar.

Tüm bunlar okul öncesi öğretmenlerimiz tarafından zaten karşılanıyor ve uygulanıyor. Peki Akıl ve Zeka Oyunları’nın farkı nedir?

“Akıl ve Zeka Oyunları” konusunda uzman ve uygulama belgesi olan kişiler tarafından programlı bir şekilde uygulandığında anaokulu öğrencilerinin; üretkenlik, düşünme becerileri, görsel algı, analiz becerisi, dikkat ve hayal gücü, matematiksel zeka gelişimi, refleks gelişimi ve farkındalık yeteneklerini geliştiren bütünleşik bir eğitim sistemidir. Çocuklar “akıl ve zeka oyunları” sayesinde geometri ve matematik kavramlarını öğrenirken grup çalışmaları sayesinde sosyal becerilerini ve iletişim yeteneklerini geliştirirler.

Uygulanan oyunların birinde görsel algı gelişirken, diğerinde düşünme becerilerinin veya üretkenlik becerilerinin gelişmesi destekleniyor. Çocuğun hayatın başında doğru yönlendirilmesi onun için en önemli yatırımdır. “Akıl ve Zeka Oyunları” sayesinde çocukların yeteneklerinin ne yönde olduğu keşfedilip o alanda eğitim alması büyük bir fırsat olacaktır. Diğer yandan çocukların eksik becerilerinin anlaşılması da onların yaşamını kolaylaştıracaktır. Çünkü eğitimin temelinde çocuğun iyi tanınması yatar. Öğretmen veya veli çocuğun ilgilerini iyi bildikleri zaman onu daha rahat yönlendirirler.

Eğitimin daha ilk aşamasından itibaren çocukta bir disiplin oluşmalıdır. Hangi durumda olursa olsun kendine hakim olabilmeyi öğrenmeli, duygularının esiri olmamladır. Kontrol mekanizması onu ikna etmeye vazgeçmeyeceği uygulamaları kullanarak geliştirilmelidir. Oynarken kuralları öğrenmeli, planlama yapmalı, ekip ruhunu yaşamalıdır. Farkına varmadan yeni projeler üretmelidir.

Özellikle çocukluk döneminin başı sayılan okul öncesinde Akıl ve Zeka Oyunlarının uygulanması ile çocuklarda aşama aşama kişilik gelişimi desteklenir. Başlangıçta farkındalık becerisini öğrenirler daha sonra ayırt etme ve görsel algı becerileri üzerine yoğunlaşırlar. Grup içerisinde yer alarak sosyalleşir ve yaptıkları proje çalışmalarıyla grup ruhu kazanırlar. Yapılan her etkinlikte aktif yardımlaşma ve birlikte hareket etme becerileri kazanırlar.

 

 

                                                                                          Ayşe Gül Güney

                                                                                    Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmeni

2 yorum

  1. Size bir sorum olacak. Okul oncesi 5-6 yaş çocuklar iki kisilik strateji oyunlarini anlamakta zorlaniyorlar. Bazilari hiç anlaamiyor. Bu normal midir ya da cocuklara daha farkli bir dille kurallar anlatilabilir mi?

    • Merhaba, elbette tüm çocukların her oyunda aynı başarıyı göstermesini beklemiyoruz. Her konuda olduğu gibi strateji oyunlarında da bazı çocuklar oyunun kurallarını geç anlayabilirler. Bu normal bir süreçtir, tam da bu yüzden “Akıl ve Zeka Oyunları” nı eğitimini almış uzmanlar tarafından uygulanmasının önemini belirtiyoruz. Çünkü oyun pedagojik yaklaşımla, oyun yoluyla ve çocuğun yeterlilikleri gözetilerek öğretilmelidir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*