Osmanlı tarihi strateji oyunu oldu

Tamga, Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşundan, yükseliş dönemi sonuna kadar devam eden zengin tarihsel dönemi kendisine zemin teşkil ederek, oyuncuların Türk beylerinin yerlerini almasını ve tarihi yeniden yaşamalarını sağlayacak geniş içerikli bir strateji kutu oyunudur.

Oyuna her aşamasında özen gösterilmiş. Oyundaki metinler, asker çizimleri, kartlar, akçeler, piyonlar ve diğer bileşenler için binlerce kaynak araştırıldı ve aslına uygun materyaller üretildi.  Oyunun barkodunun son dört rakam Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş yılıdır. 1299

Dört yılı aşkın bir süre, çok hassas çalışılarak tasarlanan ve kurgulanan oyunun Proje, Fikir ve Uygulamasını Hakan AYYILDIZ, Oyun Tasarımı ve Grafik Tasarımı Ela TOMRİS İLKGELEN, Ömer KürşadKARAMAHMUTOĞLU, İllüstratörlüğü İsmail Kemal ÇİFTÇİOĞLU, Erkan ERTÜRK ve Tarih Danışmalığını Doç. Dr. Erhan AFYONCU üstlendi.

600 yıllık Osmanlı Devleti tarihinin oyun kutusuna girmesi çocuklar ve eğitimciler tarafından büyük ilgi gördü.
Oyun ismi “Diriliş-Tamga”. ‘Tamga’ eski Türkçe bir kelimedir ve günümüzdeki karşılığı ’Damga’dır. Türk tarihine gerçek anlamda damga vuran, iz bırakan Osmanlı Devletine bir göndermedir bu isim. ’Diriliş’ de bu oyunu oynayacak, Türk tarihini yeniden canlandıracak, yani diriltecek olan oyunculara bir göndermedir. Bu oyun Bilecik’in Söğüt ilçesinde kurulan Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan yükseliş döneminin sonuna kadar devam eden tarihsel dönemi ele almaktadır. Oyuncular Türk Beylerinin yerini alarak, hem geçmişi diriltme olanağı hem de tarihe damga (tamga) vurabilme imkanı bulabileceklerdir. Tarihi strateji kutu oyunu olarak geçen Tamga, 4 yıllık bir çalışmanın ürünü olup gerçek tarihle uyumlu olması için yoğun araştırmalar yapılarak hazırlanmıştır. Oyunu hazırlayan ekibi gerçekten kutlamak gerekiyor. Çünkü oyunun tarihle uyumu kadar, oyun içi materyallerinin de dönemin özelliğini taşıması gerçekten sizi yüzlerce yıl geriye götürüyor.

Türk tarihini öğrenmede isteksiz birçok öğrenciye tarihi sevdirecek bir kutu oyunu. Tarih derslerinde pasif dinleyici olan öğrencilerimiz kendilerine çok yabancı kalan büyük geçmişimizi bizzat empati kurarak bir beyin, bir kağanın yerine kendilerini koyarak öğrenme fırsatı bulacaklardır. Öğretmenlerimizin de mutlaka bulundurması gereken ve ders anlatımını kolaylaştıracak bir oyun.

Kaynak: Tamga Oyun, Milliyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*