Sosyal medyada karne paylaşımının zararları

Bizimcity- Salih Memecan

Okul bitti tatil başlıyor ve sosyal medyada bol bol karne fotoğrafı göreceğiz. Çocuklarımızın başarısıyla gururlanıp seviniyoruz, ancak karne fotoğrafı paylaşmanın maddi ve manevi sakıncaları var. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri bu belgeler üzerinde çocukların kimlik bilgileri ile bununla bağlantılı kişisel bilgilerinin bulunduğunu belirterek, art niyetli kişilerin bunları, öğrenci ve velilere zarar verecek şekilde kullanabilecekleri konusunda uyarıyor. Konuyla ilgili uzman kişilerin yorumları ve uyarıları da benzer özellikler taşıyor.

Türk Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Samsun Şube Başkanı Oğuz Özat, “Çocuklarınızın notlarını sosyal medyada paylaşımı hem başarılı hem başarısız çocukları ruhsal yönden ve kişilik gelişimi ve ruh sağlığına büyük zararlar vermektedir. Anne ve babaların geçmişte karşılanamamış narsistik ihtiyaçlarını çocukları üzerinden tamamlama hırsı günümüzde tüm acımasızlığı ile sosyal medyaya taşınmış durumda.
Çocuklarının sportif, sosyal ve akademik başarılarını sosyal medyaya taşıma ve paylaşmanın altında yatan temel neden başarıyı sevdikleri ile paylaşmaktan çok biz sizden daha iyiyiz, güçlüyüz mesajının verildiği saldırgan ve yıkıcı içgüdü den başka bir şey değildir.

Geçtiğimiz yıllarda karnenin ve aldığı ödüllerin resimlerini ve başarıları sosyal medyada paylaşan Anne ve babalar aşırı şekilde çoğalmıştır. Bu davranışı eğitimli ebeveynlerin hatta öğretmenlerin yapması ise  bu noktada cehaletin ve yanlış anne baba tutumunun toplumun her kesiminde olduğunu açıkça gösteriyor. 8-10 yaşında öğrencilerin ödül belgeleri ve karnelerini arkadaşımın bir zayıfı var üzülür diyerek paylaşmazken. Öğretmen, doktor veya mühendis anne baba tarafından paylaşılması  psikolojik boyutta sağlıklı bir davranış değildir.

Karne günü yaklaşırken ailelere uyarımız önemlidir. Çocuğunuzun üzerinden insanlara saldırıyor, onun başarısını silah olarak kullanıyor, psikopatolojik davranışlar gösteriyorsunuz.  Yapılan davranış Kendi çocuğunuzun psikolojik sosyal gelişimini olumsuz etkiliyor, Akademik başarı kaygıları anksiyete boyutunda ortaya çıkıyorken başarısı düşük çocuklar ve aileleri için ise huzursuzluk kaynağı oluyor. Karşılaştırmalar, düşük benlik kavramı geliştirmeye ve insani ilişkiler dışına çıkmasına neden oluyor.
Lütfen çocuklarınızın karnelerini ve onlara aldığınız hediyeleri sosyal medyada paylaşmayın, çok bahsetmeyin bu onun yaşam görevi ve normal gelişim sürecinde bir aşamadır, törenleştirmeyin.‘ (Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği)

Pedagog Sevil Yavuz, “Çocuğunuzun karne notu yüksekse onu ödülle koşullayıp, kendine ihtiyaçlarından vazgeçmesine neden olmayın. En önemlisi çocuğun karnesini ve başarı belgesini sosyal medya da yayınlayarak hem çocuğunuza hem de diğer anne babalara psikolojik baskı uygulamayın. Çocuğun karne notu düşükse çocuğu yargılamak yerine çözüm odaklı olun ve koşulsuz sevdiğinizi hissettirin.

Moda haline gelen çocuğun karnesini ve başarı belgesini sosyal medya hesaplarında yayınlamak etik bir davranış değil. Bu fotoğraf paylaşımları ile çocuğun özel hayat gizliliği hakkı ihlal edilmiş oluyor. Çocuk kendisi ile ilgili bir şeyi paylaşmak isterse sosyal medyada kamuoyuna açıklamak yerine yakınlarına kendi açıklamalı..

Diğer önemli konu ise sosyal medyada başarılı karneleri paylaşarak diğer anne babalara hava atma çabası. Anne babanın niyeti gösteriş yapmak olsun ya da olmasın çocuğunun karne notu düşük olan bir anne, başarılı bir karne resmi görünce üzülecek ve kendi çocuğunu sizin çocuğunuzla kıyaslayarak baskı yapacaktır.

Bu konuda birazcık empati kurduğunuzda ne kadar zor olduğunu anlayacaksınız. Çünkü bazı çocukları akademik yeteneği azdır ama geleceğin Beethoven’ı olacaktır. Fakat çocuğun tüm başarısı ve yeteneği karne notuymuş gibi algılandığından anne babalarda bu not karşısında diğer anne babalara karşı kendini mahcup hisseder.

Ayrıca karne notunu etkileyen birçok etken var. Örneğin evde aile içi şiddet vardır ve anne bu durumu çözemiyor, bu hayatı hem kendi de, hem de çocuğu yaşadığı için çocuk derslerine konsantre  olamıyordur. Bu nedenle nasıl ki sosyal medya da yediğini, içtiğini paylaşma diyorsak, çocuğumuzun başarısı ile de başka anne babalara hava atmak doğru bir yaklaşım olmaz.” (Milliyet Gazetesi)

Oğlum her eğitim dönemi sonunda bize “Ebeveyn Karnesi” veriyor. Biz de onun gözünden iyi olduğumuz ya da yetersiz kaldığımız alanları görebiliyoruz. Siz de çocuklarınıza bu karneyi doldurtabilir ve bir dönem boyunca çocuğunuzun kalbinde sınıf mı atladınız yoksa sınıfta mı kaldınız görebilirsiniz. Eğer illa sosyal medyada bir karne paylaşılacaksa çocuklarınızın size verdiği karneyi paylaşın 🙂
Ayşe Gül Güney

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*