Türkiye’den dünya birincisi ‘mutlak kulak’

Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (YÜSEM) Müzik Okulu öğrencisi 13 yaşındaki Kaan Turan, İtalya’da düzenlenen Lovere Uluslararası Tadini Piyano Yarışması’nda 13 yaş kategorisinde birinci oldu.

Müziğe 6 yaşında başlayan 8. sınıf öğrencisi Kaan Turan, 17 ülkeden toplam 45 yarışmacının katıldığı yarışmada Fazıl Say’ın Kara Toprak, Chopin’in Küçük İhtilal Etüdü ve Mozart’ın La Minör Piyano Sonatı’nı seslendirdi.

FAZIL SAY’IN ESERİNİ BİLDİKLERİNİ VE BEĞENDİKLERİNİ SÖYLEYEN ÇOK KİŞİ OLDU

Bir Türk bestecinin eserini çalarak bu birinciliği kazanmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Turan, “Fazıl Say’ın Kara Toprak eserini çaldım ve jürinin büyük beğenisini kazandı. Yarışma sonunda bu eseri bildiklerini ve çok beğendiklerini belirten birçok kişi oldu. Gelecek hedefimde ise hem dünya çapında bir müzisyen hem de eğitimimi tamamlayıp iyi bir beyin cerrahisi uzmanı olmak var” dedi.

ÇOK ÖZEL BİR YETENEĞE SAHİP

Genç sanatçının piyano eğitmeni Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü Öğretim Görevlisi Payam Gül Susanni de öğrencisinin başarılarının gurur verici olduğunu belirterek, “Kaan kendi bestelerini de yapıyor. Absolut-Mutlak Kulak gibi çok özel bir yeteneğe sahip. Kaan’ın daha önce olduğu gibi bundan sonra da piyanoda Türkiye’yi dünya çapında temsil ederek başarılara imza atacağına yürekten inanıyorum” diye konuştu.

Kaynak: sputniknews

Absolut-Mutlak Kulak nedir?

Fransızcası ‘’Audition Absolue’’ ingilizce karşılığı “absolute pitch” ya da “perfect pitch” kesin (mutlak) işitme anlamındadır. Mutlak kulak ya da mutlak perde yeteneği, duyulan bir notayı bir referans almadan, başka bir notayla karşılaştırmadan tanıyabilme yeteneğidir. Ayrıca kusursuz perde ve mükemmel perde olarak da bilinir.

Eğitilmemiş ve nota bilgisi olmayan kişilerde de bulunabilir. Doğuştan gelebileceği gibi sonradan da kazanılıp, geliştirilebilir.

Tarihin bütün önemli bestecileri, bazı istisnalar dışında, absolut kulağa sahiptir .Örnek olarak insanlık tarihinin gelmiş geçmiş en büyük yeteneklerinden olan Mozart, aynı anda 10 notayı duyup ayırt edebiliyordu. Anjelika Akbar da doğuştan bu yeteneğe sahiptir. 4 yaşındayken bu yeteneği fark edilmiştir.

1 yorum

  1. Absolute kulak beni ilgilendiren bir konu degil ama buyuk bestecilerin cogunda degil sadece pek azinda mutlak kulak vardi…Tarihin akisini en fazla etkilemis bestecilerde de yoktu mutlak kulak..Klasik donemi yaratan Haydn, tonal armoninin tum sinirlarini kesfetmis olan Wagner, atonal muzigin en buyuk ustasi olarak 20nci yüzyilin en basarili opera, keman koncertosu ve piano sonatini yazmis olan Alban Bergde bu kulak yoktu…Bergin yeteneksiz ogrencilerine YOKSA SENDE MUTLAK KULAKMI VAR ? seklinde sorularla hafif alayci bir sekilde takildigi da kayitlardadir…Mutlak kulak iyidir veya kötüdür seklinde bir kiyaslamaya girmis degilim ama usta muzisyenligin ana sartlarindan biri olmaktan cok cok uzak uzakta bir yetenekdir mutlak kulak.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*