Yalnızlık çocuğun beyin gelişimini etkiliyor

Kuzey Amerika Radyoloji Derneği’nde sunulan araştırmaya göre uzun süre ebeveynleri olmadan yaşayan çocukların beyin gelişiminde gecikmeler yaşanabiliyormuş.

Çin’de yaşayan ailelerin daha iyi gelir elde edebilmek adına, iş için farklı şehirlere göç ederken çocuklarını akrabalarıyla bıraktığını ve bu oranın Çin’de oldukça yüksek olduğunu belirtiyor.

Çalışmada, yaşları 7 ila 13 arasında değişen 38 “ebeveyni ile yaşayan” ve ebeveynleri evden uzakta çalışırken, “akrabalarıyla geride kalan” çocuğun beyin gelişimleri karşılaştırılmış.

“Akrabalarıyla geride kalan” çocukların beyninde hafıza ve duygularla ilgili alanlarda daha fazla gri madde olduğu tespit edilmiş. Araştırmalar bu bölgelerde daha fazla gri maddeye sahip olan çocukların düşük IQ’lu olma eğilimi gösterdiğini kanıtlıyor.

Araştırma sonuçları;

Doğrudan anne-babası ile vakit geçiremeyen çocukların beyin gelişiminin daha yavaş olduğu,

Düşük IQ’lu olma eğilimi gösterdiğini,

İşe gitme mecburiyeti olan ebeveynlerin geride bıraktıkları çocuklara entelektüel ve duygusal destek sağlamak için halk sağlığı çabalarına ihtiyaç olduğu’ ortaya çıkıyor.

Ekonomik nedenlerden dolayı  kısa ya da uzun süreli, ebeveynlerinden ayrı büyümek zorunda kalan ülkemizdeki çocukların sayısının da araştırılmaya değer olduğunu düşünüyorum. Umarım konuyla ilgili sosyal önlemler en kısa sürede alınır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*